Qnap settings...kezdöknek

Ez jó!! az a NAS411… a neve nem a típusa, azt jól látja TS nek szóval a nas látszólag okés.
Ez jó!

Ez a Cloud, ez is jónak látszik, nincs beállítva! Tehát a nasod látszólag jó!

Ezek apalján tegyél be egy másik lemezt vagy gyaluld le a teszt lemezt win alatt, nézd meg hogy win alatt működik e, és ha igen akkor vissza a nasba játszani!
Ha vin alatt sem működik akkor megvan a hiba, az hogy pont egy frissítéssel esett egybe a halála az olyan mintha lottót nyertél volna… ( esélyben) . A nasod jó.
Ebben vannak viták de az általános vélekedés az, hogy Green-t nem teszünk nasba…
Én elég rég kezdtem a szakmát ahhoz , hogy láttam már olyan vinyót amit "semmire " sem gyártottak, és tettük mindenbe IS! És működtek 0-24ben évekig. A vinyónak tökmindegy volt, hogy egymásközt hurcibáltuk ( volt olyan pata vinyóm aminek már tőből volt kiszakadva a csatija de mivel még működöt, kábeleken lógott a tüskesor) Most meg hirtlen lelke lett a vinyóknak és számít nekik hogy nasba vagy dvrbe vagy csak simán gépbe veszed. Sőt már majdnem ott tartunk, hogy elérzékenyülnek ha egy szerelmes filmet veszel rájuk… azért írtam, hogy ebben megoszlanak a vélemények:D Szóval lehet megúsztad egy halott vinyóval ha van másik játék lemezed teszteld le azzal, így messziről a képek alapján a nas jó lehet.
( Van az az eset amikor bármilyen lemezt teszel bele nem látja de ezt majd megbeszéljük a negyedik nem észlelt lemez után)

Üdv Gábor!
Ma megprobáltam mindent amit ötletet adtál,de semmi
Másik 2 Hdd vel is probálkoztam és mindig az az üzenet,hogy nincs benne Hdd!
közben irtam a qnap-support nak is,ök küldtek egy levelet amit elküldök neked,ott is probálkoztam a lehetöségekkel,de semmi nem vált be
Ott ajánlottak egy bizonyos Live cd iso.bol való bootolási lehetöséget,de sajnos egy régibb asztali számitogépem van és mikor virtuálisan inditotta volna ezt a linuxos programot,nem akart tovább lépni a gép.
Szoval egy ujabb kudarc!
Jöhet a következö javaslati szint:-)
Köszönöm!
Tisztelettel
Tibor

Rónay Gábor via QNAP Club Hungary <qnapclub@discoursemail.com> ezt írta (időpont: 2021. máj. 9., V, 21:52):

Vass Tibor <vasskystar@gmail.com> ezt írta (időpont: 2021. máj. 11., K, 18:44):

Vass Tibor <vasskystar@gmail.com> ezt írta (időpont: 2021. máj. 11., K, 18:44):

https://wiki.qnap.com/wiki/Firmware_Recovery

Vass Tibor <vasskystar@gmail.com> ezt írta (időpont: 2021. máj. 11., K, 18:44):

Ez érdkes. Tehát az a legfontosabb, hogy semmi lemezt nem lát a nasod.

Okés akkor a saját példámból kiindulva, már azt csinálnám, hogy töltsd el az UBUNTU desktopot, (iso) csinálj egy indítható usbt és indítsd azzal a nast!
DE előtte lépj be a biosába, hogy ott lát e lemezt !
A probléma az hogy a TS230 on nincs videó kimenet, így most bukott a javaslatom, mert sehogy nem fogsz tudni képet kinyerni.
Ezt javasoltam VOLNA:
Dugj rá egy billentyűzetet monitort és mint egy gépet… ha a biosban látja a lemezt akkor a rendszered halott, van rá esély hogy jó legyen. Ha már a bipos sem látja a lemezeket ( egyiket sem ) akkor az HW hiba lehet…

B megoldás:
sikerül febootolnod ubuntuval ( bár most elbizonytalanodtam hogy az a nas elbírja e) de ha összejön és kap ip címet akkor próbálj belépni rá ssh vagy telnettel ( bár ezek alapból tiltva vannak…) és hátha.

De mivel ez nem lehet, szedd szét és nézd meg a SATA csatit hátha elengedett egy láb… HA ez nem segít akkor még lehet az hogy gyenge a tápod és nem áll fel a lemez de hallanád a hangját a hogy szenved…

Kedves Gabor!

…szoval minden megoldási lehetőség,csak “elvileg” müködne…
Sajnos az a gond,hogy nem ismerem ezeket a Telnet…stb.dolgokat,ami lehetséges segitene,mert amint irtam kezdő vagyok e témaban.
Még mindig azon rágodom,hogy egy frissitéstől hogy lehet ekkora baj!
Ilyen "megbizható " a Qnap?
Amint irtam,hogy jeleztem a Qnap nak is a hibát,és probáltam leirni nekik is tapasztalataimat,de mikor ezt vállaszlevélben elküldtem volna,akkor kiirta hogy arrol a cimről amik ők irtak,nem lehet vállaszt küldeni…
Amikor legelöször konfoguráltam a Nast ,akkor felismerte mind Nas ts 230.Most miért lát Nas xxx-t?
Miert nem lássa azt ami van?
Tisztelettel
Vass Tibor

Rónay Gábor via QNAP Club Hungary <qnapclub@discoursemail.com> ezt írta (időpont: 2021. máj. 12., Sze 12:18):

Nézd a típust, azt jónak azonosítja TS-ig. Fura ugyan hogy nem látja pontos típust. Egy tiketet kell nyitnod a hibával, akkor tudsz velük oda vissza kommunikálni.
Az igazság az, hogy a hibamegoldások nagy rész próbálkozás, az elsőnél különösen, hiszen ha már nem az első eset lenne, akkor kapnál róla egy kész “how to”-t. :slight_smile: akkor meg csak végig kéne menni a lépéseken. Én akkor szoktam fogni a fejem ha olyan hibába tudok bele amire nincs ilyan “how to” és ha végigszenvedem kútfőből akkor azzal próbálok segíteni másoknak, hogy összefoglalom, a megoldást. A Te eseteddel még nem találkoztam, ezért csak találgatni tudok. Végigpróbálni az egyre nagyobb tűrőképességet igénylő doglokat. :smiley:

Én most megnyertem magamnak a "kizártam magam a nas tűzfalán " opciót mert már olyan nyugodt volt az életem, hogy valamivel fel kellett dobni az amúgy 30 közeli pulzusomat…

Ez a Nas XXX egy random név ami az alap rendszerben van generálva ezt persze arra változtatod amire akarod a frissítés nem szokta megváltoztatni. Neked egy félrement frissítésed lehet, bár a lemezt akkor sem kéne hogy ne lássa… amit küldtek neked recovery azt játszottam én is végig, ha kezdőnek érzed magad, akkor szenvedős lesz… pláne úgy, hogy nem férsz hozzá a hardverhez.

Mondanám, hogy ki kell venni a domot és ráhúzni egy origál imaget és onnan visszajátszani a legújabbra, de így számomra még mindig nem világos hogy van e HW hibád, és ha igen akkor elmegy egy napod a semmire.

A frissítések ELVILEG nem okozhatnak ilyet. Ez nem Windows. Hibák előfordulhatnak de ilyen jellegű nem, ritka esetben lehet hogy sérül valami a művelet közben és annak lehet következménye a Te eseted de egy alap frissítés ha ilyet csinálna annak elég nagy lenne a szele és lenne róla hír bőven. Gondolkodom még, hogy mit lehetne csinálni, de amiket én végipróbálnék már írtam.
Sokadik megoldásként engedd be a supportot a gépedre és Ő nézzen meg mindent amit ilyenkor kell ( és tud), ha ezt le tudod velük beszélni akkor Ők okosabbak lesznek, hátha van valami olyan teszt progi ami többet lát. Ellenben ha már nem garis akkor jön a szokásos, vegyél másikat…

Gábor

Elfelejtettem: Több mód is van resetre. Azért jutott az eszembe mert nekem az okoskodásom következményeként most kellett adni egyet a kicsikének.
Van a “lájtos” reset. 3mp-ig nyomod a resetet, egyet csippan, néhány beállítás, köztük az admin jelszó és az elérhetőség (nekem ez kell) visszaáll alapra. Ezzel nagyon nem tudsz kárt tenni, ha kirúgod magad alól valahogy az admin jelszót ez segít.
A másik a keményebb reset 10mp nyomvtaratással, két csipogás (egy 3 mpnél a másik 10 nél:) ) itt a beállítások nagyrésze visszaáll alapra. Esetleg ezt még lépd meg, ha a rövidet csináltad akkor attól még a problémád fennállhat. De ez visszatolja a rendszert elvileg az alapra és ha minden okés akkor a finder is örül ( a nasod neve VALAMI lesz…) Adatok ilyenkor nem vesznek el. Utána próbálj belépni, viszont egy frissítés óta a default jelszavak változtak és nekem is úgy kellett megkeresni hogy mi az adott típus alap jelszava.

Sajnos egyik sem az emlitettek közül nem vált be.Sőt olyat is probáltam,hogy a reset+power on gomb párhuzamos lenyomással,sem…
Ma irtam annak a web es boltnak ahonnan vásároltam,hogy intézkedjenek valahogy,mert még garanciális.Most várom vállaszuk.

Rónay Gábor via QNAP Club Hungary <qnapclub@discoursemail.com> ezt írta (időpont: 2021. máj. 13., Csü 19:48):

Jól csináltad hogy nem egyből éles cuccal próbálkoztál. Viszont ha még garis, akkor fogod, “beviszed” a boltba (már ha van hová bevinni) és ha szerencséd van akkor az eladó ért is hozzá, betesz egy lemezt, nem látja megy gariba, intézik. Itt amiket én mondok azok leginkább garin túl érvényesek, senki ne álljon neki egy garanciális terméket szétkapni mert utána majd az lesz az eredmény, hogy hiába tényleg rossz a cucc, a “tisztelt tulaj” rontotta el.

Aalapban a nas egy nagyon jó találmány. Otthonra kicsit luxus (lehet) …, pláne akkor amikor egy tv már mindent lejátszik. Ellenben aki munkára is használja annak rengeteg hasznos funkciót kínál. Viszont helyén kell kezelni! Ez is elromolhat, lehet vele bármi, villany kár stb, ha tényleg fontos (10-20-30) évre visszamenőleg van rajta pótolhatatlan tartalom akkor azért menteni menteni menteni… egy független külső lemezre… vagy átszinkelni máshová.

Sziasztok, ( esetleg Negator kérlek tedd át egy külön témába, mondjuk “legalapok” vagy valami)

Azért hoztam össze ezt posztot, hogy pár alapbeállítással egy kicsit mindenki növelni tudja a tárhelye biztonságát. Sajnos az utóbbi időben láttunk pár esetet, „külső okok” miatt elszenvedett adatvesztésről, ahol mindig az volt a magyarázat, hogy „gyenge jelszóval védett egységeket támadták”… Akkor nincs más mint elvégzünk pár beállítást, hogy ránk ez ne vonatkozzon!

Nem az alapoktól kezdem, a kiindulás az, hogy mindenkinek van egy kész rendszere. Az legyen egy más poszt, hogy ez hogy lesz meg.

  1. Amire mindenki hivatkozik az a gyenge admin jelszó! Akkor ne legyen az!

Ezt remélem nem kell mondani és már mindenki túllépett az peter13 meg a gizike79 típúsú jelszavakon. Generáljunk egy random, legalább 16 karakteres jelszót, számtalan ilyen oldal van ha nem tudunk random billentyűket leütni, a jelszó legyen kb. ilyen:

KRD5-J9fh+w&H>}2

Ha ennél jobb az esem baj, mindenki más jelszógeneráló algoritmusra esküszik, nekem elég ez, illetve az ennél hosszabbak, már úgysem jegyezzük meg, kimásolni meg tök mindegy mit másolunk ki! Innen kezdve nem érhet az a vád, hogy gyenge a jelszó!

  1. Sajnos magát az admin usert nem lehet letiltani, és még az admin csoportból sem tudjuk kivenni, így sajnos eleve adott, hogy mindenki az admi usernevet fogja támadni. Ellenben ha tudnánk tiltani, mint más linuxokon, akkor mondjuk a DfEWaxffE nevű adminunkat már eleve ki sem találnák…
    Sajnos azt sem engedi a rendszer, hogy mondjuk 15 naponta változtatni kelljen a jelszót. Olyan, mintha direkt meghagynánk ezt a kiskaput, hogy gyertek, itt tuti van egy admi user…
    Tehát fokozottan érvényes a beteg jelszó használata!

Viszont ha már kötelező, hogy legyen egy admin userünk akkor legyen jó a kellően beteg a jelszó, és kapcsoljuk be nála a két faktoros azonosítást!
Ehhez első körben be kell állítani a nason a pontos időt! A beállítások idő pontjában az automatikus szinkronizáláshoz írjunk be egy NTP szervert. Én IP-t használok és ezt : 217.114.59.3
( azért használok ip-t mert a nas csak bizonyos ipkell kommunikálhat, ezért olyan DNS van beírva ami csak korlátozottan ismer oldalakat a neten! ( Így ha a támadó domainre akarja küldeni az adatokat vagy azzal akar kommunikálni akkor nem fog sikerülni) )
Aztán le kell tölteni a Google authentikátort, a telefonra.
Amint ez megvan lépjünk be a nasra mint admin és jobb felső sarokban az user névre kattintva válasszuk a beállítások pontot. Itt kapcsoljuk be a „ kétlépéses hitelesítés”-t.

Amikor belépünk és zavaró az állandó beírás, a gépünkön beállíthatjuk, hogy biztonságos eszköz így az adott gépen nem jó ideig nem kéri a második kódot, ellenben ha bármi más eszközről próbálunk belépni akkor igen!

(Itt vehetünk fel saját SSH kulcsokat, ellenben én azt mondom, hogy az SSH-t mivel viszonylag kevesen használják tiltsuk le, aki használja az vegyen fel kulcsot! )

Itt van egy olyan pont is, hogy ha elfelejtjük a jelszót, akkor hová kérjük a változtatáshoz szükséges adatokat! Beállíthatjuk, bár mivel olyan a jelszónk, hogy gyakorlatilag úgysem jegyezzük meg… .)

Admin userünket nagyjából kimaxoltuk! Aki ennél jobban ért hozzá az még csiszolhat a dolgokon de akik erre nem gondoltak azoknak itt elsőre elég lesz.
Ez után a rendszerfelügyelet fülön a rendszer porot változtassuk meg. Mivel mindenki az alap portokon próbálkozik ha áttesszük mondjuk 8877 re akkor már eleve pár próbálkozót kilőttünk, kapcsoljuk be a HTTPS-t ha nincs és a portot ott is kicsit átírhatjuk. Ilyenkor a böngészőnkbe az ip mögé a portot is be kell írni, hiszen a böngésző sem fogja magától kitalálni! Ellenben aki a pingeli a böngészőben a nast az nem lát majd semmit.

A vicces kedvűek az egyéni HTTP fejlécbe beírhatják, hogy Apache 0.1

  1. Ne kössük a látogatók orrára, hogy milyen a rendszerünk!
    A rendszer, általános beállításoknál van a bejelentkező képernyő! Itt feltölthetünk egy kezdő képet. Én egy konkurens gyártó terméknek bejelentkezésére hasonlító képet szerkesztettem át, így ha valaki a webes felületet nézni, kap egy fals infót nas gyártójáról, így esélyes hogy eleve rossz módszerekkel fog próbálkozni… és persze ne legyen bekapcsolva a „ Firmware verzió megjelenítése”. És ha még akarunk egyet mókázni, akkor az üzenet bokszba beírhatunk egy tetszőlegesen választott gyártó modelljének a nevét, és még a logóját is feltölthetjük, végképp bezavarva ezzel az ellenséget, de ezt elég csak a móka kedvéért! :smiley:

  2. Ne változtassuk meg az alap belépéseket, kapcsoljuk ki amire nincs szükségünk!
    Most őszintén! Ki az aki telnetezik? SSH-t használ a belépéshez? Ugye? Nem sokan. Akkor a többség kapcsolja ki! A hálózati és fájl szolgáltatások pontban kapcsoljuk ki a telnet és SSH szolgáltatásokat! Aki persze használja az változtassa meg a portokat!

  3. UPnP a kedvencem. Én kikapcsolom. Ez az szolgáltatás felderítés engedélyezése, hogy más eszközök lekérdezhessék a nason futó szolgáltatásokat. Ne kérdezzék le. Nekem van kínai kamerám, külön alhálózaton de még véletlenül se jusson eszébe ( nem is tud) lekérdezni bármiről bármit! Tehát én kikapcsolva tartom. Ez viszont azt is jelenti, hogy minden eszköznek meg kell mutatni a nast. Kis fáradtság, de nem árt.

6.FTP kikapcsolása. Nyilván azoknak akik nem használják. Otthon nem FTPn kérészül töltünk fel. Távolról meg majd egy másik topikban elmondjuk hogyan. Aki használja, az csak FTP SSL párossal ehhez TC alá le kell tölteni az open ssl csomagot.

  1. Nem biztonsági de életmentő lehet a HÁLÓZATI LOMTÁR!
    Kapcsoljuk BE! Ez ugyan helyet foglal, de ha egy rosszindulatú bárki leül a gépünk elé, miközben mi éppen lefőzzük a KV-t és letöröl viccesen pár fájlt a bemappolt meghajtóról, akkor miután pár fogát megigazítottuk az orcája alatt, csak hogy számára is jó legyen a poén, szépen vissza szedjük a fájlokat a kukából…

  2. Kukázzunk minden szolgáltatást ami nem kell!
    Nekem ilyenek, a Helpdesk, ( minden frissítéssel visszatér)

Már írtam, hogy nekem az LG tv bizonyos funkciókat nem tud használni a valamelyik média addon nem fut!

Elsőre ennyi. Amint lesz időm, még folytatom az egyes beállítások részleteivel de aki ezeket megcsinálja az egy fokkal nyugodtabb lehet, mint aki csak bekapcsolj a gépet és “kész”.

Gábor

Köszönjük szépen Gábor a hasznos infókat!
Tényleg egy kezdő,de gondolom egy átlagos haladó Nas felhasználó számára is fontos dolgok ezek!
Várjuk a következő hasznos tippeket! :slight_smile:

Rónay Gábor via QNAP Club Hungary <qnapclub@discoursemail.com> ezt írta (időpont: 2021. máj. 19., Sze 13:45):

Hali,

tudja valaki, hogy ilyen hibaüzenetnél mit kell csinálni?

Message: [Hybrid Backup Sync] Backup job “Backup 1”: The amount of data for backup is slowing down QuDedup. To speed up the process, migrate the HBS application to an SSD volume.

KÖsz:
Im

Szia, megkérdezhetem hogy mire használod a HBS-t? Én arra gondolok, hogy sok kicsi méretű (vagy nagy…) fájl esetén a rendszer erőforrásod jelentős használatban van miközben csinálja ezt az ide oda mentést. Van a feladatnál, amikor létrehozod a mentést, egy olyan paraméter, hogy fájl méret minimum és maximum, én azzal kezdenék el játszani, elsőre beállítanám, hogy a nagy fájlokat ne csinálja ( értsd videó 200Mb felett… vagy ha csak képejet backuplosz akkor 10Mb felett) és megnézném, hogy előjön e. Utána megfordítanám és mondjuk 2Mb alattiakat kivenném a backupból. Ez persze abban az esetben ha pont doksikat mentenél, ebben a méret kategóriában akkor bukta ötlet. Lehet a backup közben lassúnak érezheti a mentésed helyét és szerintem azért mondja hogy ezt inkább ssdre. Valszeg gyorsabban csinálja a mentést, mint a célállomás reagálni tud és ez zavarja. Magyarul tolja a nas mentést a célhelyre az meg nem győzi. ( lassú a lemez?..) De ez csak tipp.
Amúgy ez nem tűnik hibának, inkábba csak jelzés a részedre, hiba akkor ha elhasal ez miatt a backupod. Elhasal? Vagy megcsinálja csak dob egy ilyet? Szerintem megcsinálja és jelzi, hogy mehetne jobban is.
Gábor

Szia Gábor,
HBS 3-mal csinálok a régi Nasra (TS-451) Backup-ot. Filmek kivételével szinte mindent. Az ímélek és a régi fényképek kis méretűek. Ami furcsa, hogy a 451-es procija 100%-on megy a backup alatt.
A backup lefut, úgy néz ki hibátlanul, de az “Adatok épségének ellenőrzése” lefagy. Vagy lekapcsoltam, mert 20 percig 5%-on állt.

Ha nem Backup-pal, hanem szinkronizálással másolok rá, akkor dupla a sebesség és a proci 80-100% között mozog.
Mindkét esetben ugyanaz a RTRR a kapcsolat a 2 NAS között.

Nekem a tapasztalatom az, hogy sok kis, esetleg már más módon tömörített fáj jobban izzasztja a gépet mint egy egy nagyobb de egyetlen, vagy jóval kevesebb darabszámú fájl. Tehát a sok kis apróságra fordított proci igény több ( még ha az összes méret nagyobb is, ) mint az egy nagy fájlra fordított idő. Nekem a nas (bármelyik) néha produkál nagy kilengéseket, van, hogy 3 percig megy 100%on, néha szinte a semmire, máskor látszólag alszik a gép és közben pedig dolgozik (nekem virtuális gépben fut boinc pl…). Azon ne aggódj, hogy kileng a porci, nekem nekem nem okozott gondot ha x ideig 100% on ment. Néha ez a dolga, megoldja. Van olyan érzésem, hogy néha nem is megy 100%on csak a lekövetése és a visszajelzése ennek a számnak lassú… vagy nem realtime.
Ez a HBS csinál valami saját fájlt, amihez van valamiféle megjelenítő is, számomra ezért “felesleges”. Kipróbáltam, tök jó, de én biztonságosabbnak érzem bizonyos fájlokból az egy az egyben megtartott replikát. ( Akár másik nason akár felhőbe kilőve). Itt most nem térek ki az esetleges csomagolások és titkosítások megoldására, mert ha erre szükség van akkor ugye a sima másolat nem opció. Pláne felhőbe nem küldünk, nem védett adatot, de otthon két nas között én ezt nem érzem azért akkora felelőtlenségnek, ezért kérdeztem hogy mit mentesz, mert nyilván “titkosság” kérdése, hogy hogy mit hogy védesz. Nekem a családi képek nem titkosak, ám piszok fontosak, ezért nem az a lényeg hogy milyen módon hanem hogy hogy van tárolva és mennyi példányban. Ellenben a munkahelyi adatok titkosak ott a tárolás és mentés is másként kell hogy legyen.
Remélem érthető a lényeg, tehát én nem tömörítem és titkosítom le a képeket, de van belőlük 3 példány 3 helyen. A levelek, ha levelezőt használsz és nem outlook, akkor tárolódhatnak sok kis fájlban, ezek gépen csomagolva kifejezetten utálatosak. Van olyan könyvelő ( pénzügyi ) program ami nem egy adatbázist használ és ezer kis fájlban menti el az adatokat és azok a fájlok szintén okoznak ilyen fennakadást, szemben egy telefonnal készült videó amit simán szinte észrevétlenül backupol a gép. Nézd meg hogy az elkészült backupod biztonságos és visszaállítható e?
Megnézed és ha minden eddigi mentés tökéletesen működik akkor szerintem nincs gond, lehet ,hogy csak egy HBS javításra kell várni, ez egyébként volt a legutóbbi frissítésben is. Nézd vissza az eddigi állapotokat és ha jók akkor ne legyenek álmatlan éjszakáid, de azért figyeld néha mi történik és csekkold mondjuk hetente, vagy kéthetente hogy mentés jó e.
Gábor

igazad van, hagyom a backupot. Marad a sima másolás